Posted By admin Posted On

Cyklinowanie podłóg – zalety

Cyklinowanie podłóg to zabieg renowacyjny drewnianych posadzek, który cieszy się dość dużą popularnością. Drewniane podłogi wyróżniają się wytrzymałością i swoim pięknem od setek lat i bardzo długo  mogą doskonale się prezentować, nawet intensywnie użytkowane. Jednak co zrobić, kiedy podłoga nie wygląda już tak doskonale, jak podczas jej montażu? Co powinniśmy zrobić, kiedy chcemy zadbać o odnowienie drewnianej podłogi? Jakie zabiegi mogą przywrócić posadzce dawny wygląd? I czy drewnianą podłogę można tak odnowić?

Cyklinowanie podłóg – na czym ono polega?

Drewniane podłogi cieszyły się kilkadziesiąt lat temu dużą popularnością. W domach i mieszkaniach gościły głównie parkiety. Ich główna wadą było jednak to, że były drogie. Ceny drewnianych podłóg nadal są dość wysokie, ale jest to inwestycja, która z pewnością jest warta swojej ceny. Z czego to wynika? Otóż drewniane podłogi są naprawdę długowieczne, a poza tym – co niezwykle ważne – są możliwe do odnowienia. Jak tego dokonać? Otóż podstawowym zabiegiem, który może drewnianej podłodze przywrócić jej dawny blask i doskonały wygląd jest popularne cyklinowanie podłóg. Cyklinowanie podłóg polega ono na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy lakieru i powłoki drewna, która mogła zostać zarysowana, wgnieciona czy posiadać jakieś plamy. Cyklinowanie podłóg pozwala więc na odsłonięcie pięknej faktury podłogi i tym samym na nowo ją zabezpieczyć oraz pokryć preparatami ochronnymi, takimi jak lakier, olej, czy bejca. Czym wykonuje się cyklinowanie podłóg? Otóż niezbędna do tego jest cykliniarka. Jest to specjalna maszyna, która działa bezpyłowo i pozwala na odnowienie drewnianej posadzki w sposób szybki i efektowny. Jednak pamiętajmy, że cyklinowanie podłóg nie jest zabiegiem, który możemy wykonać bardzo szybko. Wymaga on zaangażowania, czasu oraz wiedzy. By podłoga prezentowała się doskonale, potrzebny jest czas na dokonanie całego zabiegu dokładnie oraz późniejsze zabezpieczenie efektów cyklinowania. Zanim zaczniemy użytkować podłogę, powinniśmy odczekać odpowiedni czas, wskazany przez producenta środków zabezpieczających drewniana podsadzkę. Ponadto cyklinowanie podłóg wymaga od nastego, by posadzka, która ma być odnawiana, została całkowicie opróżniona z mebli czy innych przedmiotów.

Cyklinowanie podłóg – podstawowe zalety

Podłogi z desek i parkiety raz na kilka, bądź nawet raz na kilkanaście lat (a nawet całkiem możliwe, ze raz na kilkadziesiąt lat), wymagają renowacji i odświeżenia, by dalej prezentowały się doskonale. Przed przystąpieniem do cyklinowania podłóg, należy zwrócić uwagę jednak na najważniejszy fakt, a mianowicie czy jest to w ogóle możliwe. Co mogłoby zatem przeszkodzić w cyklinowaniu podłogi? Otóż nieodpowiednia grubość desek może stanowić przeciwwskazanie. Pamiętajmy, że każde cyklinowanie podłóg sprawia, że deski stają się o około  1-2 mm cieńsze. Dlatego już na etapie kupowania drewnianej podłogi warto zwrócić uwagę na grubość deski. Otóż zbyt cienka deska będzie oczywiście możliwa do renowacji za klika lub kilkanaście lat oraz szybciej stanie się podatna na uszkodzenia mechaniczne, dlatego powinniśmy wybrać optymalną grubość desek, mając na uwadze również fakt, że  drewniana podłoga będzie wymagała zeszlifowania po pewnym czasie i pozbawienia jej uszkodzeń. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, niezbędnej do wyboru właściwych desek, pamiętajmy, że zazwyczaj standardowe deski parkietowe mają około 2 cm grubości, więc nie powinniśmy się martwić o późniejsza ich renowację. Przy takiej grubości cyklinowanie podłóg można wykonać nawet pięć lub sześć razy.

Cyklinowanie podłóg – o czym należy pamiętać?

Cyklinowanie podłóg należy najlepiej wykonać wtedy, kiedy planujemy gruntowny remont, połączony nawet z wymianą mebli. Do tego zabiegu konieczne jest opróżnienie pomieszczenia, w którym ma być posadzka odnowiona. Ponadto samo cyklinowanie podłóg nie wystarczy – konieczne będzie także jej odpowiednie zabezpieczenie. Pamiętajmy, że lakier, olej czy bejca również musza wyschnąć i nabrać odpowiedniej twardości, by móc je w pełni użytkować.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.