Posted By admin Posted On

Zakładanie ogrodu krok po kroku

Aby z terenu wokół domu stworzyć oazę spokoju, zieleni i miejsce do relaksu i wypoczynku, konieczne jest włożenie w to naprawdę sporej pracy. Aby ogród zachwycał oczy, wymaga wysiłku o każdej porze roku. Na samym początku trzeba jednak dobrze zaplanować wszystkie jego elementy i przeprowadzić podział na strefy.

Przy zakładaniu ogrodu najważniejszy jest dobry plan, a więc dokładne ustalenie, co i gdzie będzie się w ogrodzie znajdowało. Taki plan możemy wykonać samodzielnie lub zlecić jego realizację doświadczonemu projektantowi zieleni. Ta druga opcja będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy do zagospodarowania naprawdę spory teren, pełen nierówności, problematycznej gleby. Ale będzie też dobrym pomysłem w przypadku osób, którym marzy się ogród, ale zdecydowanie wolą, by ktoś inny zajął się wykonaniem projektu. Przy zakładaniu ogrodu musimy liczyć się też z dodatkowymi kosztami. Zaaranżowanie i wykonanie 1 metra kwadratowego ogrodu to koszt około 200 złotych. Kwota ta rośnie, jeśli chcemy mieć jakieś egzotyczne gatunki roślin, oczka wodne lub mamy inne nietypowe życzenia odnośnie wyglądu samego ogrodu.

Zaplanuj system nawadniania

Już na etapie planowania ogrodu warto zadbać o jego odpowiednie podlewanie. Im większy teren, tym więcej czasu trzeba byłoby spędzić na podlewaniu ręcznym. Dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie rozbudowanego i automatycznego systemu nawadniania, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również wodę. Dobrego nawadniania potrzebują w ogrodzie trawnik, rośliny na rabatach, warzywa i owoce na grządkach, a także drzewka i krzewy owocowe. W tej kwestii wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, a także od możliwości finansowych.

Najprostszym rozwiązaniem są zraszacze ręczne, które montuje się na końcówkach ogrodowych węży. W ten sposób można rozproszyć strumień wody i sprawić, że będzie równomiernie podlewał duże powierzchnie. Skuteczne są też automatyczne systemy zraszające, linie kroplujące, które sprawdzają się przy warzywach i owocach. Im bardziej rozbudowany i nowoczesny system, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Trzeba również pamiętać, że systemy, które wymagają zainstalowania w glebie, trzeba wykonywać przed nasadzeniem roślin. Na późniejszym etapie prac ogrodowych może być za późno.

Podział na strefy w ogrodzie

Planując ogród, warto również rozważyć jego podział na strefy, który powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz zwyczajów domowników. Przyda się strefa relaksu z meblami ogrodowymi czy altanką. Dobrym rozwiązaniem będzie też ogródek warzywny i owocowy znajdujący się gdzieś na tyłach domu. Natomiast od frontu najlepiej sprawdzają się ogrody kwiatowe, które są świetną dekoracją posesji.

Pamiętajmy również, aby wybór roślin był dostosowany zarówno do ich potrzeb glebowych, jak i dotyczących słońca. Rośliny światłolubne trzeba sadzić w nasłonecznionych miejscach – w cieniu raczej się nie sprawdzą i nie będą dobrze prezentowały. Podobnie jest w przypadku doboru gleby. Jeśli mamy w ogrodzie mało żyzną glebę, nie sadźmy w nim roślin o dużych wymaganiach, gdyż mogą kiepsko rosnąć lub zupełnie się nie przyjąć. Sadząc większe rośliny, w szczególności krzewy i drzewa, nie zapominajmy o myśleniu perspektywicznym. Malutkie sadzonki mogą się po latach zamienić w rozłożyste krzewy lub drzewa o potężnych koronach. W trakcie sadzenia pamiętajmy o tym i nie sadźmy dużych roślin zbyt blisko siebie. W późniejszym czasie będziemy musieli bowiem część z nich wyciąć.

Oświetlenie w ogrodzie

Planując roślinność, meble ogrodowe czy odpowiednie nawodnienie, nie można również zapominać o oświetleniu. Światło w ogrodzie pełni funkcje praktyczne, ale również ma wpływ na atmosferę, klimat i nastrój. jeśli chcemy mieć dobrze oświetloną altankę w głębi ogrodu czy wszystkie ścieżki, oświetlenie trzeba zaplanować jeszcze na etapie, gdy w ogrodzie nie wykonano żadnych prac związanych z nasadzeniem roślin. Część instalacji elektrycznej będzie bowiem musiała być ukryta w glebie. Planując oświetlenie w ogrodzie, zadbajmy o to, by jasne były trakty komunikacyjne, ścieżka od ogrodzenia do drzwi wejściowych, altanka czy miejsce relaksu z meblami ogrodowymi. Oprócz tradycyjnych lamp czy latarni, można również wybrać oświetlenie na baterie słoneczne. To dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy odpowiedniej instalacji lub chcemy oświetlić trudno dostępne miejsca.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.